Anime World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Harry Potter

3 participan?i

In jos

Harry Potter Empty Harry Potter

Mesaj  Mada-Kurama Joi Iul 10, 2008 10:06 pm

Povestea începe cu o sărbătoare ce are loc în lumea vrăjitorească. De mai mulți ani această lume a fost terorizată de un vrăjitor foarte rău, Cap-de-Mort. Cu o noapte înainte, pe 31 octombrie, Cap-de-Mort descoperă refugiul secret în care se ascundea familia Potter, omorâdu-i pe Lily și James Potter. Totuși, când a încercat să-l omoare pe fiul lor, Harry Potter, vraja fatală Abracadabra pe care a produs-o s-a întors asupra lui. Corpul lui Cap-de-Mort a fost distrus, dar spiritul său supravițuiește, el fiind nici mort, nici viu. Singurul semn al vrăjii lui Cap-de-Mort este o cicatrice în forma de fulger pe fruntea lui Harry. Fiind singurul supraviețuitor al blestemului fatal, Harry este numit de către comunitatea vrăjitorească „baiatul care a supraviețuit”.

Pe 1 noiembrie, Hagrid, un 'semi-uriaș', îl duce pe Harry la singurele lui rude în viață, familia Dursley, alcătuită din unchiul Vernon, un bărbat înalt, mătăhălos, aproape fără gât, dar cu o mustață foarte bogată, mătușa Petunia, o femeie slabă cu un gât lung, care îl detesta pe Harry și Dudley, fiul lor obez și răsfățat. Ei au încercat în van să stârpească abilitățile lui magice, să-i ascundă proveniența lui din lumea vrăjitorească și să-l pedepsească aspru după fiecare întâmplare mai ciudată.

Totuși, odată cu apropierea zilei în care împlinește 11 ani, Harry are primul lui contact cu lumea magică, atunci când primește scrisori de la Hogwarts, Școala de Magie și Vrăjitorie, livrate de bufnițe. Totuși, unchiul lui le interceptează. De ziua lui, Hagrid, Păstrătorul Cheilor de la Hogwarts, apare și îi spune că este un vrăjitor și că este așteptat la școală. Fiecare volum ne prezintă un an din viața lui Harry, care se petrece în majoritatea timpului la Hogwarts. Acolo el învață să folosească magia și să producă poțiuni. Între timp, Cap-de-Mort revine pentru a doua oră și preia controlul asupra comunității vrăjitorești, iar Harry se va confrunta pentru ultima oară cu el.


Ultima editare efectuata de catre Mada-Kurama in Lun Iul 14, 2008 9:34 pm, editata de 1 ori
Mada-Kurama
Mada-Kurama
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 415
Varsta : 33
Localizare : Anime World
Warn :
Harry Potter Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Harry Potter Right_bar_bleue

Data de inscriere : 07/07/2008

https://anime-is-kawaii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Harry Potter Empty Re: Harry Potter

Mesaj  Andy-Misa Sam Iul 12, 2008 10:44 am

Volumele Harry Potter formează o serie foarte populară în întreaga lume; ele aparțin genului fantastic și au fost scrise de către autoarea britanică J. K. Rowling. Cărțile tratează o lume a vrăjitorilor, protagonist fiind un tânăr vrăjitor numit Harry Potter, alături de prietenii lui Ron Weasley și Hermione Granger. Povestea se desfășoară în cea mai mare parte la Hogwarts, Școala de Magie și Vrăjitorie, o școală pentru tinerii vrăjitori și magicieni. Punctul central al poveștii îl reprezintă conflictul dintre Harry și întunecatul vrăjitor Cap-de-Mort, care i-a ucis pe părinții lui Harry în misiunea sa de a cuceri lumea vrăjitoriei.
Andy-Misa
Andy-Misa
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 438
Varsta : 29
Localizare : Anime World
Warn :
Harry Potter Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Harry Potter Right_bar_bleue

Data de inscriere : 09/07/2008

Sus In jos

Harry Potter Empty Re: Harry Potter

Mesaj  yume Mar Iul 07, 2009 7:17 pm

Am citit cu drag si fara sa ma opresc toate volumele seriei Harry Potter. Autoarea J. K. Rowling a facut o treaba extraordinara uimind de fiecare data. A creat pur si simplun o lume intreaga, si a modelat perfect ideea de magie. Cand ma apucam sa citesc vedeam in minte filmul actiunilor, traiam clipa impreuna cu personalele cartii si le invidiam pentru viata magica. Cred ca asta a vrut sa realizeze si autoarea. Desi asta ma pasiona acum ceva vreme inca imi place si va fi intodeauna prima carte favorita si primul film favorit. Bineinteles, cand au inceput sa apara filmele m-am uitat prima data la ele si pe urma am inceput sa citesc cartile. Mama nu stia cum sa ma faca sa citesc si s-a apucat sa citeasca ea. Laughing Era foarte amuzant sa o vad pe ea ca rade si ca-i place cartea, dar eram si curioasa sa vad ce e in ea. Asa am ajuns la concluzia ca sunt mai frumoase cartile, au mai multe detalii, dar sincer si filmele sunt si ele interesant realizate.
Despre Daniel Radcliffe nu stiu ce sa spun... s-a maturizat mult si de la baietelul de 12 ani care juca in film a ajuns un rebel incurabil Twisted Evil.
Acum Twisted Evil :
Harry Potter Daniel+Radcliffe+picture+1

Atunci Rolling Eyes :
Harry Potter 32960_a-fresh-faced-daniel-radcliffe-in-2001
.
...
.....
Siii.... sa zicem ca a crescut micutul baietel.. si se simte bine affraid :
Harry Potter Danielradcliffe_equus_Harry Potter Main_pict
yume
yume
Anime God
Anime God

Numarul mesajelor : 616
Varsta : 30
Localizare : UNDEVA PE MAPAMÓND
Warn :
Harry Potter Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Harry Potter Right_bar_bleue

Data de inscriere : 13/09/2008

Sus In jos

Harry Potter Empty Re: Harry Potter

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum