Anime World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Fantezie si imaginatie

2 participan?i

In jos

Fantezie si imaginatie Empty Fantezie si imaginatie

Mesaj  Saya Sam Ian 10, 2009 12:08 pm

Lumi paralele, creaturi mistice,printese si cavaleri... E frumos sa te gandesti la astfel de lucruri chiar daca par putin prea copilaroase.

CRONICILE DIN NARNIA-sunt 7 volume pline de aventura si de imaginatie.
-nepotul magicianului
-sifonierul, leul si vrajitoarea
-calul si baiatul
-printul Caspian
-calatorie pe mare cu
Zori-de-Zi
-jiltul de argint
-ultima batalie
Sunt scrise de autorul C.S. Lewis si urmaresc aventurile a patru frati in taramul numit Narnia


Ultima editare efectuata de catre Saya in Mar Ian 20, 2009 11:47 am, editata de 1 ori
Saya
Saya
Anime God
Anime God

Numarul mesajelor : 450
Varsta : 29
Localizare : Eu?..in pom..pomul?...in aer..
Warn :
Fantezie si imaginatie Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Fantezie si imaginatie Right_bar_bleue

Data de inscriere : 28/09/2008

Sus In jos

Fantezie si imaginatie Empty Re: Fantezie si imaginatie

Mesaj  yume Mar Ian 13, 2009 8:05 pm

Legate de fantezie si magie sunt si din Cronicile Wardstone, o colectie de 5 volume pline de mister:

Ucenicul vraciului
Ucenicul Vraciului este Thomas Ward, un baiat de 12 ani care isi face ucenicia la un vraci batran si aspru. Ucenicia lui este grea, dar intr-o zi va deveni un exorcist care alunga strigoii, prinde si inchide duhurile rele si vrajitoarele. Fiind al saptelea fiu al unui al saptelea fiu, el poate vedea lucruri si creaturi pe care oamenii obisnuiti nu le vsd. Thomas este pus la grea incercare in confruntarea cu cea mai rea vrajitoare din tinut, Mama Malkin.

Blestemul vraciului
In al doilea roman din Cronicile Wardstone, Thomas si mentorul sau au de infruntat cea mai temuta creatura a raului: Urgia, care incearca sa scape din catacombele de sub catedrala din Priestown. Dar nu numai fortele intunericului ii ameninta pe cei doi, ci si marele Inchizitor este pe urmele lor. Cand mentorul sau este prins si condamnat la moarte, Thomas incearca cu ajutorul prietenei sale, Alice, sa-l salveze si, in acelasi timp, sa-l apere de un cumplit blestem.

Batalia Vraciului
Vrajitoarele din Pendle vor sa stapaneasca lumea si se zvoneste ca trei dintre cele mai puternice clanuri de vrajitoare s-au unit pentru a conjura o forta malefica de neinchipuit. Impreuna, ar fi in stare sa aduca in lume Intunericul intrupat pe Diavolul insusi.

Secretul vraciului
Cand vremea se raceste si noptile se scurteaza, Vraciul primeste un mesaj de la un vizitator a carui identitate e tinuta sub tacere. Tom nu stie de ce tainicul ravas il supara din cale-afara pe magistrul sau, dar Vraciul il anunta, imediat dupa aceea, ca e timpul sa se mute de la Chipenden la casa lui de iarna din Anglezarke. Aceasta casa este sinistra, neprietenoasa, prea aproape de intuneric, cu o pivnita adanca,in care sunt inchise mai multe vrajitoare si duhuri rele. Pe masura ce iarna se inaspreste, Tom descopera din ce in ce mai multe despre trecutul magistrului sau si despre misteriosul vizitator care se pare ca este dusmanul de moarte al Vraciului.


Greseala vraciului
Comitatul devine un loc tot mai periculos pe zi ce trece, asa incat Tom este trimis de magistrul sau in nord, pentru a studia timp de cateva luni cu un alt vraci, Bill Arkwright. Metodele acestuia sunt mai neortodoxe, dar a pregatit la vremea lui multi ucenici, iar acum a venit timpul sa faca acelasi lucru pentru Tom. Cand Cel Rau isi trimite fiica, pe cumplita vrajitoare Morwena, sa-l ucida pe baiat, Bill face o greseala si Tom e nevoit sa-si infrunte singur dusmanii.

Am citit toate volumele si il astept pe al 6 lea. What a Face Sincer cred ca fiecare poate sa citeasca ce vrea si nu trebuie sa conteze varsta. Imi plac mult cartile cu magie, spirite si putina dragoste. Am descoperit in Cronicile Wardstone cate putin din fiecare si mi-au placut. Cand m-am apucat sa le citesc nu le-am mai lasat din mana. Desi imi plac cartile mai serioase cosider ca e frumos sa evadezi din cand in cand pe un taram magic. study
yume
yume
Anime God
Anime God

Numarul mesajelor : 616
Varsta : 29
Localizare : UNDEVA PE MAPAMÓND
Warn :
Fantezie si imaginatie Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Fantezie si imaginatie Right_bar_bleue

Data de inscriere : 13/09/2008

Sus In jos

Fantezie si imaginatie Empty Re: Fantezie si imaginatie

Mesaj  Saya Mar Mar 24, 2009 3:42 pm

Sunt complet de acord cu tine Yume... Very Happy Niciodata nu e prea tarziu sa citesti carti care te fac sa iti amintesti de copilarie, cum ar fi cartile de magie. Sunt happy sa iti zic ca si eu am citit cronicile Wardstone si la fel ca si tine nu reuseam sa le las din mana Smile
Saya
Saya
Anime God
Anime God

Numarul mesajelor : 450
Varsta : 29
Localizare : Eu?..in pom..pomul?...in aer..
Warn :
Fantezie si imaginatie Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Fantezie si imaginatie Right_bar_bleue

Data de inscriere : 28/09/2008

Sus In jos

Fantezie si imaginatie Empty Re: Fantezie si imaginatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum