Anime World
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Greselile lui Light

+2
Andy-Misa
Mada-Kurama
6 participan?i

In jos

Greselile lui Light Empty Greselile lui Light

Mesaj  Mada-Kurama Joi Iul 10, 2008 3:10 pm

Light e cu siguranta un geniu si nimeni nu poate sa ma contrazica atunci cand spun asta. De-a lungul animeu-lui, acesta face mai multe greseli care duc in final la descoperirea si uciderea lui.

Prima lui greseala a fost ca l-a omorat pe falsul L (interpretat de acel criminal ) : astfel, adevaratul L a reusit sa restranga aria de cautare a vinovatului.
A doua greseala pe care a facut-o l-a costat mult mai mult: prin uciderea lui Ray Penbar (desi reusise sa treaca in fata lui drept un elev normal de liceu in anul terminal, il omoara doar pentru a se razbuna pe el) Logodnica lui ajunge astfel sa banuiasca niste lucruri care il pun pe Light in pericol si il determina sa o ucida si pe ea.
A treia greseala este ca incearca sa il ucida pe L imediat dupa ce acesta e vazut de Misa. Contactand-o pe fata nu face decat sa ii confirme lui L banuielile, iar acesta o aresteaza pentru a nu fi ucis.

Cea mai mare greseala a lui Light a fost insa ca s-a grabit sa il ucida pe Near inca de la prima intalnire. Cu alte cuvinte, l-a subestimat pe Near si l-a supraestimat pe Mikami. Light ar fi trebuit sa se gandeasca la eventualitatea in care Death Note-ul avut de Mikami ar fi fost furat / inlocuit, si eventual sa ii spuna lui Mikami sa aiba la el o singura foaie din Death Note - o foaie "verificata" in prealabil - pe care sa scrie numele celor prezenti.

Totusi vreau sa subliniez faptul ca, desi Light a gresit de multe ori, a reusit sa timp de o perioada sa nu se lase prins. Cu siguranta ar fi ajuns unde voia el, daca Misa nu ii aparea in cale...


Ultima editare efectuata de catre Mada-Kurama in Vin Iul 11, 2008 3:30 pm, editata de 1 ori
Mada-Kurama
Mada-Kurama
Admin
Admin

Numarul mesajelor : 415
Varsta : 33
Localizare : Anime World
Warn :
Greselile lui Light Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Greselile lui Light Right_bar_bleue

Data de inscriere : 07/07/2008

https://anime-is-kawaii.forumgratuit.ro

Sus In jos

Greselile lui Light Empty Re: Greselile lui Light

Mesaj  Andy-Misa Joi Iul 10, 2008 5:30 pm

Una dintre cele mai mari greseli facute de Light a fost faptul ca l-a ucis pe detectivul Ray Penber. Ray il bifase pe Light ca innocent, deci faptul ca a ucis toti detectivii americani din Japonia a fost primul pas catre ceea ce a devenit in final, un simplu om care se credea zeul lumii Smile
Andy-Misa
Andy-Misa
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 438
Varsta : 29
Localizare : Anime World
Warn :
Greselile lui Light Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Greselile lui Light Right_bar_bleue

Data de inscriere : 09/07/2008

Sus In jos

Greselile lui Light Empty Re: Greselile lui Light

Mesaj  Saya Lun Dec 29, 2008 5:39 pm

Din punctul meu de vedere Light a facut multe greseli insa a reusit sa le repare.....Cea mai mare a fost ca a avut prea multa incredere in Mikami si nu la urmarit de aproape........si poate faptul ca la invins pe L la facut mai increzator si mai neatent......cum a putut??? Mad
Saya
Saya
Anime God
Anime God

Numarul mesajelor : 450
Varsta : 29
Localizare : Eu?..in pom..pomul?...in aer..
Warn :
Greselile lui Light Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Greselile lui Light Right_bar_bleue

Data de inscriere : 28/09/2008

Sus In jos

Greselile lui Light Empty Re: Greselile lui Light

Mesaj  yume Mar Ian 06, 2009 3:29 pm

Acest Teru Mikami mi s-a parut dragut.. dar totusi nu se poate compara in inteligenta cu Light care nu a stiut sa-l "manevreze" corect. Ce mi s-a mai parut o gresala a fost atunci cand a sunat-o pe Misa inventand o scuza proasta cand L l-a descoperit. Probabil daca nu s-ar fi incurcat atatea persoane ar fi fost mai usor sa isi mentina planul si nu ar fi fost ucis. Gandirea lui Light mi se pare exceptionala totusi, dar ca orice om s-a lasat purtat de rau si de exces de putere.
yume
yume
Anime God
Anime God

Numarul mesajelor : 616
Varsta : 29
Localizare : UNDEVA PE MAPAMÓND
Warn :
Greselile lui Light Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Greselile lui Light Right_bar_bleue

Data de inscriere : 13/09/2008

Sus In jos

Greselile lui Light Empty Re: Greselile lui Light

Mesaj  Eve and Wall-e Mar Feb 03, 2009 10:53 pm

Cea mai mare greseala a lui Light mi sa parut aceea ca nu a verificat un posibil carnet fals. Dar se pare ca aceasta l-a costat viata Idea
Eve and Wall-e
Eve and Wall-e
Anime Maniac
Anime Maniac

Numarul mesajelor : 172
Varsta : 29
Warn :
Greselile lui Light Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Greselile lui Light Right_bar_bleue

Data de inscriere : 12/09/2008

Sus In jos

Greselile lui Light Empty Re: Greselile lui Light

Mesaj  Yami Sam Mar 13, 2010 10:17 pm

In primul rand Light nu stia ca Ray il credea nevinovat....nu stia ca atunci va fi ultima oara cand il va urmari....dar da a fost o greseala
A doua greseala pe care o consider eu majora a fost faptul ca a putut avea incredere in Mikami si ca nu a facut totul cu mana lui cum facea la inceput....devenise un pic inganfat si delasator...si asta l-a dus la pieire
Cat despre greseala ca l-a omorat pe falsul L...ei bine nu stiu cati dintre noi ar fi rezistat sa nu faca acelasi lucru dar si greseala aceasta l-a costat...
Yami
Yami
Newbie
Newbie

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 29
Warn :
Greselile lui Light Left_bar_bleue0 / 1000 / 100Greselile lui Light Right_bar_bleue

Data de inscriere : 13/03/2010

Sus In jos

Greselile lui Light Empty Re: Greselile lui Light

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum